Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Kontynuuj

Aktualności

Konferencja prasowa Światowego Dnia Nerki w Polsce

Data: 2010-03-10

4 marca 2010, w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie, odbyła się konferencja prasowa, zapowiadająca obchody Światowego Dnia Nerki w Polsce.

W spotkaniu, które poprowadziła Pani Jagoda Kamińska, Prezes Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia udział wzięli:

  • Pani Agata Zadrożna z Instytutu Badawczego TNS OBOP
  • Prof. Bolesław Rutkowski, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Nefrologii; Kierownik Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Prof. Edward Franek, Klinika Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA; Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie
  • Prof. Andrzej Więcek, Kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii i Chorób Przemiany Materii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach; Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego

Oraz dializowani pacjenci:

  • Pan Tadeusz Mularski, właściciel gospodarstwa ogrodniczego. Absolwent Akademii Rolniczej w Krakowie, jest ogrodnikiem od 1976 roku. Jego praca wymaga dyspozycyjność 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu, przez cały rok, bo rośliny szklarniowe muszą być stale kontrolowane. Od 35 lat żyje z cukrzycą. Dzięki dializie otrzewnowej, pan Tadeusz może prowadzić aktywną pracę zawodową. Możliwość dializowania w warunkach domowych gwarantuje mu niezależność i umożliwia podróże. Dużo podróżuje, zarówno prywatnie jak i zawodowo. Opłynął cały świat. Jest ojcem pięciorga dorosłych dzieci.
  • Maciej Budzich, Bloger. Obserwuje otaczające go media, a przede wszystkim świat reklamy. Na jego blogu http://www.blog.mediafun.pl/ można przeczytać również o marketingu, festiwalach reklamy, prasie, o absurdach i rzeczach wartych zobaczenia. Trochę o świecie oszołomów marketingowo-reklamowych. W sumie o tym wszystkim, co nas otacza. Zajmuje się marketingiem, komunikacją i kwestiami związanymi z mediami społecznościowymi. W ramach swojej blogowej działalności organizuje darmowe, otwarte dla wszystkich chętnych konferencje poświęcone blogosferze, marketingowi, marce, reklamie i mikroblogom oraz zabiera głos w dyskusjach związanych z funkcjonowaniem blogosfery.

Na konferencji prasowej ogłoszono wyniki badania „CO POLACY WIEDZĄ O NERKACH I DIALIZIE”, które zaprezentowała pani Agata Zadrożna, z Instytutu Badawczego TNS OBOP. Komentarz do wyników badań i porównanie z dotychczasowymi badaniami epidemiologicznymi przedstawił Prof. Bolesław Rutkowski, który omówił temat epidemiologii PChN. Szacuje się, że na PChN cierpi 500 mln ludzi na świecie i ponad 4 mln w Polsce. Z przeprowadzonego w 2009 roku badania PolNef wynika, że może ją mieć nawet 18 proc. Polaków.

Prof. Andrzej Więcek przedstawił zagadnienie profilaktyki i objawów chorób nerek, „Problem w tym, że PChN przebiega najczęściej bardzo podstępnie. We wczesnym okresie jej objawy są nieliczne i mało charakterystyczne, jak osłabienie, obrzęki na podudziach, łagodna niedokrwistość. Te zaburzenia występują również w innych schorzeniach, np. chorobach układu krążenia czy reumatycznych.” – mówił prof. Więcek.

 

prof. A. Więcek

Problemy powikłań nefrologicznych w cukrzycy omówił Prof. Edward Franek. Prof. Rutkowski zapoznał również zebranych dziennikarzy z problematyką leczenia nerkozastęczego.

Maciej Budzich, pacjent z PChN podkreślił, że choroba ta może się rozwinąć również u młodej i zdrowej osoby, bez znanych predyspozycji genetycznych. „Jednego dnia chodziłem bez problemów po górach, a kilka dni później zacząłem czuć osłabienie. W trakcie debaty z Tuskiem nagle zacząłem widzieć podwójnie” – mówił Budzich. Badania wykazały, że we krwi ma rekordowe stężenie kreatyniny. Teraz planuje rozpocząć akcję promowania regularnych badań wśród młodych osób.

Maciej Budzich – dializowany pacjent

Pan Maciej Budzich od dwóch tygodni stosuje dializę domową i podkreśla, że pozwala mu ona prowadzić aktywne życie. Wcześniej korzystał z hemodializy, która jest najczęściej stosowaną metodą leczenia nerkozastęczego. Pochłania ona jednak dużo czasu i praktycznie uniemożliwia pacjentowi normalne życie.

Pan Tomasz Mularski przyznał, że czuł się bardzo osłabiony po hemodializie, wymiotował i kilka razy zasłabł. We wrześniu 2009 roku pan Mularski rozpoczął dializy domowe i wreszcie może robić to co lubi najbardziej: pracować i podróżować.

Maria Mularska i Tadeusz Mularski – dializowany pacjent

Jagoda Kamińska i Tadeusz Mularski

W Polsce bardzo mało chorych z PChN stosuje dializy domowe, choć ich koszt dla pacjentów nie jest wyższy niż hemodializy. Obie procedury są w podobnym stopniu refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zdaniem obecnych na konferencji lekarzy i pacjentów, jednym z powodów tego jest fakt, że zbyt mało jest ogólnie dostępnych informacji o możliwości prowadzenia dializy w domu. Gdy Maciej Budzich jeździł na hemodializy, spotykał pacjentów, którzy korzystali z tej metody od 5-7 lat i nie wiedzieli, że mogliby wykonywać dializę w warunkach domowych.

Materiały wideo